September 6-16 2018
hero image

Monday, September 11

Print

 

 

MONDAY, SEPTEMBER 11

ABC Good4Utah FAMILY VALUE DAY
Age 12 & under admitted FREE  /  Age 13 and up $8.00
Purchase one All-You-Can-Ride Carnival Wristband at regular price & receive a second wristband FREE

PATRIOT DAY
To thank those that selflessly serve our state and country, all military, law enforcement, and emergency services personnel will be admitted FREE with proper identification.

Gates open at 10:00 a.m. / Carnival open at 1:00 p.m.

- Schedule subject to change -

 

 

ALL DAY

Agriculture, Horticulture Exhibits (Agriculture Barn)
Barnyard Friends - Baby farm animals and hands on Ag education activities
Clowns, Magicians, Jugglers and Strolling Acts
Cooking Demonstrations (Zion Bldg)
County Booth Displays (Agriculture Barn)
Creative Art Exhibits (Promontory Hall)
Dairy Council of Utah & Nevada Ice Cream Festival (Specialty Tent - begins at 3:00 pm)
Dairy Farmers of Utah Butter Cow Sculpture (Promontory Hall)
Demos - Bobbin Lace, Embroidery, Hand Spinning, Tatting (Home Arts/Zion Bldg)
Fine Art Exhibits (Bonneville Bldg)
Floriculture Exhibits (Heritage Bldg)
Giant Yellow Slide (West end of Fairpark)
Home Art Exhibits (Zion Bldg)
Little Hands on the Farm - open until 8:00 pm
Mighty Thomas Carnival
Photography Exhibits (Grand Bldg - Upstairs)
The Backyard- Interactive Family Fun Center- open until 8:00 pm (South of the Grand)
Go Big or Go Home Video Gaming Lounge and Virtual Reality Center (Pioneer Building)
Wildlife Building - fishing pond open 4:00 pm - 7:00 pm
Working Artists  - Jessica & Julie Hansen (pastel) 10:00 - 4:00 pm
                        - Al Rounds (watercolor) 4:00 pm - 8:00 pm (Fine Arts/Bonneville Bldg)

 

MORNING

10:00 am          US Navy Week Proclomation Signing (Xfinity Stage)

10:30 am           Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)
                           Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)

11:00 am          West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)

                        Judging - Dairy Cattle, Holstein/Jersey/Other Recognized Breeds (Showring)

11:30 am          The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)          

AFTERNOON

12:00 pm          Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)

12:30 pm          Xpogo Stunt Team (West Grounds)

1:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)
                           Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                           Bryce N' Beans- Cold Play Cover Band (Xfinity Stage)
                           Demo- Cooking with Lite and Sweet, a Natural Blend of Sweetners-Glaucia Jones (Zion Building)

2:00 pm            Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand)
                           Demo- National Sandwich Contest Winner- Shauna Havey (Zion Building)

2:30 pm            Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)
                           Silver- Variety music (Xfinity Stage)

3:00 pm           West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)
                          Demo- Stews and Soups in the Dutch Oven- Bakin' Bill Johnson (Zion Building)

                        Dairy Council of Utah & Nevada Ice Cream Festival - opens (Specialty Tent)

3:30 pm            The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)
                          Young at Heart- Country Line Dancing (Xfinity Stage)

4:00 pm            Judging - Sheep, Columbia (Showring)

                        Xpogo Stunt Team (West Grounds)
                        Demo- National Sandwich Contest Winner- Shauna Havey (Zion Building)      

4:30 pm           Michelle O'Connell Vocal Studios- Vocal soloists (Xfinity Stage)

5:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required (Big Top)

                        Judging - Sheep, Rambouillet (Showring)
                         Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                        Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)        
                        Demo- Swiss Braided Bread- DeeAnn Johnson (Zion Building)              

EVENING

6:00 pm            Judging - Sheep, Corriedale (Showring)

                        Family Fun Contest - Registration (Xfinity Stage)
                        Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand)

6:30 pm            Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)

                         Family Fun Contest (Xfinity Stage)

7:00 pm            Judging - Sheep, Other Recognized Wool Breeds (Showring)

                        West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)

7:30 pm           The Rock Bottom Boys– Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)
                          Rythym Junction- Country music (Xfinity Stage)
                         Xpogo Stunt Team (West Grounds)

8:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required (Big Top)

9:00 pm            Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                         Scarlet Rain– pop / rock music (Xfinity Stage)

 

* seating is limited - free seating tickets will be distributed at select locations beginning 2 hours prior to the performance.

 

Ram Coca Cola Chevy AED  Global Travel BullfrogSmiths Xfinity   scentsy RepublicSprint logoIFAT-mobile logoChick-fil-A LogoUS ArmyDish Network



Home ~ State Fair Rules and Regulations ~ Contact Us ~ Employment Opportunities ~ Utah State Fairpark ~ Partners ~ Site Map
Copyright 2012 Utah State Fair. All rights reserved.