September 6-16 2018
hero image

Friday, September 8

Print

FRIDAY, SEPTEMBER 8

Gates open at 10:00 a.m.  /  Carnival open at 1:00 p.m.

- Schedule subject to change -

 

ALL DAY

Agriculture, Horticulture Exhibits (Agriculture Barn)
Barnyard Friends - Baby farm animals and hands on Ag education activities
Clowns, Magicians, Jugglers and Strolling Acts
Cooking Demonstrations (Zion Bldg)
County Booth Displays (Agriculture Barn)
Creative Arts Exhibits (Promontory Hall)
Dairy Farmers of Utah Butter Cow Sculpture (Promontory Hall)
Demos - Bobbin Lace, Embroidery, Hand Spinning, Tatting (Home Arts/Zion Bldg)
Fine Art Exhibits (Bonneville Bldg)
Giant Yellow Slide (West end of Fairpark)
Home Arts Exhibits (Zion Bldg)
Little Hands on the Farm - open until 8:00 pm
Mighty Thomas Carnival
Photography Exhibits (Grand Bldg - Upstairs)
The Backyard – open until 8:00 pm (South of Grand Bldg)
Go Big or Go Home Video Gaming Lounge and Virtual Reality Center (Pioneer Building)
International Dutch Oven Society World Championship Cook-off (Specialty Tent)
Wildlife Building - fishing pond open 4:00 pm - 7:00 pm
Working Artist – Richard Miles (oil) 10 am - 6 pm (Fine Arts/Bonneville Bldg)

 

MORNING

9:00 am            Judging - Poultry (Small Animal Barn)

10:00 am           Judging - 4-H/FFA Livestock, Simmental (Showring)

10:30 am           Judging - Beef Cattle, Simmental (Showring)
                       Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)

11:30 am      IDOS World Championship- Cooking Begins (Specialty Tent)
                    Judging - 4-H/FFA Livestock, Breeding Beef Showmanship (Showring)

AFTERNOON

12:00 pm        Judging - 4-H/FFA Livestock, Gelbvieh (Showring)
                       West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)
                       Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)

12:30 pm        Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)
                       Xpogo Stunt Team (West Grounds)

1:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)
                        Judging - Beef Cattle, Gelbvieh (Showring)
                        Mattie Kershaw- Pop music (Xfinity Stage)

1:30 pm           The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)

2:00 pm           Marissa Richardson- Country music (Xfinity Stage)
                       Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)
                       Demo - Nutritious Cooking, Allison Cowdel/USU Extension (Zion Building)

3:00 pm            Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                       Ziegfield School of Performing Arts– Theatrical performance (Xfinity Stage)
                        IDOS World Championship - Dessert Turn-in (Specialty Tent)
                       Demo- Baking Pies in the Dutch Oven- DeeAnn Johnson (Zion Building)

4:00 pm          Judging - Beef Cattle, Dexter (Showring)
                       West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)
                       Xpogo Stunt Team (West Grounds)
                       Demo - Gingerbread Cottage- Summer Pugh (Zion Building)
4:15 pm          IDOS World Championship- Bread Turn-in (Specialty Tent)

4:30 pm           Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)
                       Hit N Miss- Acoustic Duet (Xfinity Stage)

5:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)
                        Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)
                        Demo - Recipes from Your Garden- Valerie Phillips (Zion Building)

5:30 pm           The Rock Bottom Boys - Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)
                       IDOS World Championship - Main DIsh Turn-in (Specialty Tent)

EVENING

6:00 pm           Intermountain Country Dance Association (North of Promontory)
                       Judging - 4-H/FFA Livestock, Dairy Goat Showmanship (Goat Barn)
                       Governor Herbert's Favorite Apple Pie Cook-off- Registration (Zion Bldg)
                       Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)
                       Family Fun Contest - Registration (Xfinity Stage)

6:30 pm           Family Fun Contest (Xfinity Stage)
                       Judging - Rabbit Show (Admin Tent)

7:00 pm           Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                       Tri Valley Square Dance Association (North of Promontory)
                        UTAH'S OWN PRCA RODEO - Upper bowl seating tickets FREE (Arena)

7:30 pm            Winding Road - Classic Rock (Xfinity Stage)
                        Xpogo Stunt Team (West Grounds)

8:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)
                       West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)

8:30 pm           Jared Sherlock - Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)

9:00 pm           Eighth Day - Rock music (Xfinity Stage)

**seating is limited - free seating tickets will be distributed at select locations beginning 2 hours prior to the performance.

 

 

Ram Coca Cola Chevy AED  Global Travel BullfrogSmiths Xfinity   scentsy RepublicSprint logoIFAT-mobile logoChick-fil-A LogoUS ArmyDish Network



Home ~ State Fair Rules and Regulations ~ Contact Us ~ Employment Opportunities ~ Utah State Fairpark ~ Partners ~ Site Map
Copyright 2012 Utah State Fair. All rights reserved.