September 6-16 2018
hero image

Saturday, September 9

Print

SATURDAY, SEPTEMBER 9

Gates open at 10:00 a.m.  /  Carnival open at 11:00 a.m.

- Schedule subject to change -

 

ALL DAY

Agriculture, Horticulture Exhibits (Agriculture Barn)

Barnyard Friends - Baby farm animals and hands on Ag education activities

Clowns, Magicians, Jugglers and Strolling Acts

Cooking Demonstrations (Zion Bldg)

County Booth Displays (Agriculture Barn)

Creative Art Exhibits (Promontory Hall)

Dairy Farmers of Utah Butter Cow sculpture (Promontory Hall)

Demos - Bobbin Lace, Embroidery, Hand Spinning, Tatting (Home Arts/Zion Bldg)

Fine Art Exhibits (Bonneville Bldg)

Floriculture Exhibits (Heritage Bldg)

Giant Yellow Slide (West end of Fairpark)

Home Art Exhibits (Zion Bldg)

Little Hands on the Farm - open until 8:00 pm

Mighty Thomas Carnival

Photography Exhibits (Grand Bldg - Upstairs)

The Backyard – Interactive Family Fun Center- open until 8:00 pm (South of the Grand)

Go Big or Go Home Video Gaming Lounge and Virtual Reality Center (Pioneer Building)

International Dutch Oven Society World Championship Cook-off- Finals (Specialty Tent)

Wildlife Building - fishing pond open 4:00 pm - 7:00 pm

Working Artist – Glen Edwards (oil) -10:00 am - 6:00 pm (Fine Arts/Bonneville Bldg)

MORNING

9:00 am           Judging - Swine, Open Market Show (Swine Tent)

9:30 am           Judging - 4-H/FFA Livestock, Dairy Goat Show (Goat Barn)

10:00 am         Judging - 4-H/FFA Livestock, Dairy Cattle Showmanship (Showring)
                        Notable Youth - pops orchestra and children's chorus (Xfinity Stage)
                        IDOS World Championship - cooking begins (Specialty Tent)

10:30 am          Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand)
                         Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)

11:00 am          Judging - 4-H/FFA Livestock, Dairy Cattle, Holstein & Jersey (Showring)
                        West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)

11:30 am           Xpogo Stunt Team (West Grounds)
                         The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)

 

AFTERNOON

12:00 noon       Kids Hot Dog Decorating Contest - Ages 7 to 12 - FREE to participate       
                        (Specialty Tent)
                        Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)

12:30 pm          Rinceoiri Don Spraoi- Irish Dance Group (Xfinity Stage)

1:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)                      
                        Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)

1:30 pm            Salt Lake Letter Carrier Band- Concert Band (Xfinity Stage)
                          Smith's Mystery Bag Cook-Off- Check-in and Set-up (Zion Building)
                        IDOS World Championship- Dessert Turn-in (Specialty Tent)

2:00 pm            Kids Hot Dog Decorating Contest - Ages 7 to 12 - FREE to participate (Specialty Tent)   
                        Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)
                        Smith's Mystery Bag Cook-Off- Cooking begins (Zion Building)

2:30 pm            Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)
                        Xpogo Stunt Team (West Grounds)

2:45 pm           IDOS World Championship- Bread Turn-in (Specialty Tent)

3:00 pm            West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)
                          Rick Meadows Guitar Students- Student Band (Xfinity Stage)

3:30 pm            The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)

4:00 pm            Judging - 4-H/FFA Livestock, Registered Wool Sheep Breeds (Showring)
                           Smith's Mystery Bag Cook-off- Winners Announced (Zion Building)
                         IDOS World Championship- Main Dish Turn-in (Specialty Tent)

4:30 pm            Flash Back – 50’s to 70’s rock music (Xfinity Stage)           
                           Xpogo Stunt Team (West Grounds)
                          Demo- Cooking in the Ultimate Dutch Oven- Deneen Thorgenson (Zion Building)

5:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)
                       Dale K- Hypnotist (Gazebo Stage)
                       Washboard Willy- Interactive music show (The Backyard)
                      Judging - 4-H/FFA Livestock, Registered Meat Sheep Breeds (Showring)

EVENING

6:00 pm            Family Fun Contest - registration (Xfinity Stage)
                       Judging- 4-H/FFA Livestock, Commercial Meat Sheep Breeds (Showring)                        Intermountain Country Dance Association (North of Promontory)
                       Kids' Pedal Tractor Pulls (South of Grand Bldg)
                        Demo- Sweet Breads in the Dutch Oven- Jessica Johnson (Zion Building)

6:30 pm            Family Fun Contest (Xfinity Stage)
                       Jared Sherlock- Comic Magician and Illusionist (Gazebo Stage)

7:00 pm           UTAH'S OWN PRCA RODEO - upper bowl seating tickets FREE (Arena)
                       Tri Valley Square Dance (North of Promontory)
                       West Coast Lumberjacks (East of Gazebo)

7:30 pm          Amiron Village - (Xfinity Stage)
                      Xpogo Stunt Team (West Grounds)             
                     The Rock Bottom Boys- Rock/Americana/Country (Gazebo Stage)

8:00 pm            Big Top Circus Spectacular *seating ticket required  (Big Top)

9:00 pm           Dale K - Hypnotist (Gazebo Stage)

* seating is limited - free seating tickets will be distributed at select locations beginning 2 hours prior to the performance.

 

 

Ram Coca Cola Chevy AED  Global Travel BullfrogSmiths Xfinity   scentsy RepublicSprint logoIFAT-mobile logoChick-fil-A LogoUS ArmyDish Network



Home ~ State Fair Rules and Regulations ~ Contact Us ~ Employment Opportunities ~ Utah State Fairpark ~ Partners ~ Site Map
Copyright 2012 Utah State Fair. All rights reserved.