SEPTEMBER 5-15 2019
Utah State Fair

2017 Photography Winners

PHOTOGRAPHY

PROFESSIONAL - ABSTRACT
1st - SJ STEIN, LAYTON, UT

PROFESSIONAL - ACTION
1st - DIANE GARCIA, SPANISH FORK, UT
2nd - DAVE KOCH, SALT LAKE CITY, UT
3rd - JEREL OLSON, OGDEN, UT

PROFESSIONAL - ANIMALS/PETS (DOMESTIC)
2nd - DELLANY ANDERSON, WEST VALLEY, UT

PROFESSIONAL - ARCHITECTURE
1st - RYAN SMITH, OGDEN, UT

PROFESSIONAL - BOTANICAL
1st - SJ STEIN, LAYTON, UT
2nd - RACHEL SABIN, LEHI, UT
3rd - DIANE GARCIA, SPANISH FORK, UT

PROFESSIONAL - CREATIVE ART
1st - CONRAD GRAMS, MIDVALE, UT
2nd - ERIN HOLMSTED, HYRUM, UT

PROFESSIONAL - HUMAN INTEREST
3rd - CRAIG TAUBMAN, TOOELE, UT

PROFESSIONAL - JOURNALISTIC
2nd - REBECA PRICE, HOLLADAY, UT

PROFESSIONAL - MACRO (CLOSE UP)
1st - DIANE D OWEN, DRPAER, UT
3rd - DAVID BRESLAUER, PARK CITY, UT
4th - GARY TYLER, CLINTON, UT

PROFESSIONAL - PANORAMA
1st - JEREL OLSON, OGDEN, UT
2nd - FRANK A LANGHEINRICH, SALT LAKE CITY, UT

PROFESSIONAL - PORTRAITURE-CHILDRN/BABIES
1st - EMILY LAGA, SALT LAKE CITY, UT
2nd - DELLANY ANDERSON, WEST VALLEY CITY, UT
3rd - DIANE D OWEN, DRAPER, UT
4th - ALESA LARSEN, FARMINGTON, UT

PROFESSIONAL - PORTRAITURE - FEMALE/MALE
1st - CLAYTON GORNICHEC, SPRINGVILLE, UT
2nd -ERIN HOLSTEAD, HYRUM, UT
3rd - KRIS DOMAN, WEST JORDAN, UT
4th - BOB GRUTZMACHER, MENDON, UT

PROFESSIONAL - PORTRAITURE - GROUPS
1st - KRIS DOMAN, WEST JORDAN, UT
2nd - ALESA LAESEN, FARMINGTON, UT
3rd - CLAYTON GORNICHEC, SPRINGVILLE, UT

PROFESSIONAL - SCENIC/LANDSCAPE
1st - RYAN SMITH, OGDEN, UT
2nd - DIANE GARCIA, SPANISH FORK, UT
3rd - CRAIG TAUBMAN, TOOELE, UT

PROFESSIONAL - COMPOSITED IMAGES
1st - BON GRUTZMACHER, MENDON, UT

PROFESSIONAL - UNCLASSIFIED
2nd - DAVID BRESLAUER, PARK CITY, UT

PROFESSIONAL - WEDDING/SOCIAL EVENT
1st - RYAN WELLING, SOUTH JORDAN, UT
2nd - KRIS DOMAN, WEST JORDAN, UT

PROFESSIONAL - WILDLIFE - IN THE WILD
1st - BOB GRUTZMACHER, MENDON, UT
2nd -ERIC PETERSON, AMERICAN FORK, UT
3rd - MICHAEL J ANDERSON, CORINNE, UT

PROFESSIONAL - WILDLIFE - IN CAPTIVITY
1st - ERIC PETERSON, AMERICAN FORK, UT

PROFESSIONAL - FAIR THEME
1st - RACHEL SABIN, LEHI, UT
2nd - DAVE KOCH, SALT LAKE CITY, UT
3rd - ERIC PETERSON, AMERICAN FORK, UT
4th - JAY WISEMAN, BOUNTIFUL, UT

PROFESSIONAL - BEST IN SHOW - PROF PRINTS
1st - RYAN WELLING, SOUTH JORDAN, UT

ADVANCED AMATEUR - ABSTRACT
1st - DREW ARMSTRONG, PLEASANT GROVE, UT
2nd - KEN CROFT, MILLCREEK, UT
3rd - LINDA REAY, PROVO, UT
4th - ERIC GREENWOOD, HARRISVILLE, UT 

ADVANCED AMATEUR - ACTION
1st - ANGELA MURDOCK, TAYLORSVILLE, UT
2nd - MINDI HETTINGER, SOUTH JORDAN, UT
3rd - GABRIELLA ROJAS, WEST JORDAN, UT
4th - MARKIEANN GARDNER, WHITE CITY, UT

ADVANCED AMATEUR - ANIMALS/PETS (DOMESTIC)
1st - SONYA REID, CLEARFIELD, UT
2nd - NANCY A KIRKPATRICK, CEDAR HILLS, UT
3rd - GINA FOX, BOUNTIFUL, UT

ADVANCED AMATEUR - ARCHITECTURE
1st - GIVANNI MIKEL, OGDEN, UT
2nd - CHARLES NEAL, CENTERVILLE, UT
3rd - DREW ARMSTRONG, PLEASANT GROVE, UT
4th - CORRIN RAUSCH, FRUIT HEIGHTS, UT

ADVANCED AMATEUR - BOTANICAL
1st - KEN CROFT, MILLCREEK, UT
2nd -BlLAIR TINGEY, LAYTON, UT
3rd - BRENT PORTER, EAGLE MOUNTAIN, UT

ADVANCED AMATEUR - COMMERCIAL & INDUSTRIAL
1st - CHARLES NEAL, CENTERVILLE, UT
2nd - BRANDON RASMUSSEN, WOODS CROSS, UT
3rd - CLAY ALLIASON, TAYLORSVILLE, UT

ADVANCED AMATEUR - CREATIVE ART
1st - DAN ANDERSON, KAYSVILLE, UT
2nd - PAUL SMITH, SOUTH JORDAN, UT
3rd - JOANN L BANKS, SANDY, UT
4th - LARRY HARDWICK, MURRAY, UT

ADVANCED AMATEUR - HUMAN INTEREST
1st - KORY TRAPAME, EAGLE MOUNTAIN, UT
2nd - SARAH WINSLOW, AMERICAN FORK, UT
3rd - SETH MYATT, SANDY, UT

ADVANCED AMATEUR - HUMOR
1st - GABRIELLA ROJAS, WEST JORDAN, UT
2nd - SONYA REID, CLEARFIELD, UT
3rd - MIKE SHAPIRO, SALT LAKE CITY, UT

ADVANCED AMATEUR - JOURNALISTIC
1st - ANGELA MURDOCK, TAYLORSVILLE, UT
2nd - JON BURKHOLZ, SALT LAKE CITY, UT

ADVANCED AMATEUR - MACRO (CLOSE UP)
1st - ANGELA MURDOCK, TAYLORSVILLE, UT
2nd - MARY MOSER, WEST VALLEY CITY, UT
3rd - TAMILISA MINER, SOUTH JORDAN, UT 

ADVANCED AMATEUR - PANORAMA
1st - PRAJIT RAVINDRAN, SALT LAKE CITY, UT
2nd - DAVID NEWTON, WEST JORDAN, UT
3rd - DAVE CHAMBERLIN, SOUTH JORDAN, UT

ADVANCED AMATEUR - PORTRAITURE-CHILDRN/BABIES
1st - MANDI COOMBS, SOUTH JORDAN, UT
3rd - MARK HOWICK, SALT LAKE CITY, UT

ADVANCED AMATEUR - PORTRAITURE - FEMALE/MALE
1st - GABRIELLA ROJAS, WEST JORDAN, UT
2nd - SARAH WINSLOW, AMERICAN FORK, UT
3rd - JON BURKHOLZ, SALT LAKE CITY, UT
4th - JAMMIE SMITH, MAGNA, UT

ADVANCED AMATEUR - PORTRAITURE - GROUPS
2nd - HECTOR ILLA, WEST VALLEY CITY, UT 

ADVANCED AMATEUR - SCENIC/ LANDSCAPE
1st - JON BURKHOLZ, SALT LAKE CITY, UT
2nd - JEFF YOUNG, SOUTH JORDAN, UT
3rd - LINDA REY, PROVO,UT
4th - MARLEY STARK, DRPAER, UT

ADVANCED AMATEUR - COMPOSITED IMAGES
1st - LINDA REAY, PROVO, UT
2nd - ALEX BARNEDT, NORTH SALT LAKE, UT
3rd - BARTON D SMITH, EDEN, UT
4th - SONYA REID, CLEARFIELD, UT

ADVANCED AMATEUR - SPORTS
1st - BRIAN MORRILL, SALT LAKE CITY, UT
2nd - SCOTT WENERSTRON, MAGNA, UT
3rd - BARBARA HOLDCROFT, SOUTH JORDAN, UT
4th - DIANNA DROLLETTE, BENSON, UT

ADVANCED AMATEUR - STILL LIFE
1st - MICHAEL PROVARD, WEST JORDAN, UT
2nd - KEN CROFT, MILLCREEK, UT
3rd - SARAH WINSLOW, AMERICAN FORK, UT
4th - R GARY DOW, TOOELE, UT

ADVANCED AMATEUR - UNCLASSIFIED
1st - DAVE CHHAMBERLIN, SOUTH JORDAN, UT
2nd - BRANDON RASMUSSEN, WOODS CROSS, UT
3rd - PAUL SMITH, SOUTH JORDAN, UT
4th - CHARLES NEAL, CENTERVILLE, UT

ADVANCED AMATEUR - WEDDING/SOCIAL EVENT
1st - VALERIE CALKINS, SALT LAKE CITY, UT
2nd - HEXTOR ILLA, WEST VALLEY CITY, UT
3rd - KYLEE LARSEN, VINEYARD, UT

ADVANCED AMATEUR - WILDLIFE - IN THE WILD
1st - JIMMIE M GRUTZMACHER, MENDON, UT
2nd - BRENT BERRY, SALT LAKE CITY, UT
3rd - BARBARA HOLDCROFT, SOUTH JORDAN, UT
4th - LARRY HARDWICK, MURRAY, UT

ADVANCED AMATEUR - WILDLIFE - IN CAPTIVITY
1st - HEIDI WHITLOCK, SALT LAKE CITY, UT
2nd - CHRIS WELLS, TAYLORSVILLE, UT
3rd - SPENCER GREGORY, SANDY, UT
4th - BRIAN MORRILL, SALT LAKE CITY, UT

ADVANCED AMATEUR - FAIR THEME
1st - VALERIE CALKINS, SALT LAKE CITY, UT
2nd - PRAJIT RAVINDRAN, SALT LAKE CITY, UT
3rd - MARLEY STARK, DRAPER, UT
4th - JOANN L BANKS, SANDY, UT

ADVANCED AMATEUR -BEST IN SHOW- PRINTS
1st - MARKIEANN GARDNER, WHITE CITY, UT

AMATEUR - ABSTRACT
1st - KELSIE L FLACK, WEST VALLEY CITY, UT
2nd - JAMIE ARMSTRONG, PLEASANT GROVE, UT
3rd - CORY ORTIZ, OGDEN, UT
4th - TAMMY PALMQUIST, WEST VALLEY CITY, UT

AMATEUR - ACTION
1st - TYLER JUDD, PROVO, UT
2nd - JENNY PHILLIPS, EAGLE MOUNTAIN, UT 
3rd - EVAN BUCK, WOODS CROSS, UT

AMATEUR - ANIMALS/PETS (DOMESTIC)
1st - MANDY BOWEN, TAYLORSVILLE, UT
2nd - SUSAN SCHAEFER, SALT LAKE CITY, UT
3rd - GEORGE DAVIS, BOUNTIFUL, UT
4th - BRAXTON MILLS, SANDY, UT

AMATEUR - ARCHITECTURE
1st - CHRISTINA WILSON, HERRIMAN, UT
2nd - VALERIE MUGLESTON, SALT LAKE CITY, UT
3rd - GREG PARKINSON, HOLLADAY, UT
4th - JAMIE ARMSTRON, PLEASANT GROVE, UT

AMATEUR - BOTANICAL
1st - GREG PARKINSON, HOLLADAY, UT
2nd - DEBIE THOMPSON, SALT LAKE CITY, UT
3rd - GERRY TRELEASE, COTTONWOOD HEIGHTS, UT
4th - CRISTIN TIBBITTS, KAYSVILLE, UT

AMATEUR - COMMERCIAL & INDUSTRIAL
1st - SUSAN SCHAEFER, SALT LAKE CITY, UT
2nd - JAMES JEWETT, OGDEN, UT
3rd - BRIEANN SCHIFFLER, SALT LAKE CITY, UT

AMATEUR - CREATIVE ART
1st - RYAN REIDHEAD, SALT LAKE CITY, UT
2nd - LISA KOCH, SALT LAKE CITY, UT
3rd - TOPHER NADAULD, WEST JORDAN, UT
4th - BRAD MILLER, SPANISH FORK, UT

AMATEUR - HUMAN INTEREST
1st - CASSIE WYNN, COTTONWOOD HEIGHTS, UT
2nd - LEEANN LAURITZEN, BOUNTIFUL, UT
3rd - CHRISTINA WILSON, HERRIMAN, UT
4th - CLINT THOMSEN, TOOELE, UT

AMATEUR - HUMOR
1st - REBEKAH CANNON, SALT LAKE CITY, UT
2nd - GREG PARKINSON, HOLLADAY, UT
3rd - NICHOLE GAVIOTAKIS, MURRAY, UT

AMATEUR - JOURNALISTIC
1st - VALERIE MUGLESTON, SALT LAKE CITY, UT
2nd - DENNY JOSEPH, OGDEN, UT
3rd - DAVID S MADSEN, ERDA, UT
4th - ANASTASIA BOLINDER, MURRAY, UT

AMATEUR - MACRO (CLOSE UP)
1st - TOPHER NADAULA, WEST JORDAN, UT
2nd - PHIL DELLINGER, TAYLORSVILLE, UT
3rd - CHRISTINA WILSON, HERRIMAN, UT
4th - CLAY JENSEN, SANTAQUIN, UT

AMATEUR - PANORAMA
1st - SUSAN CHAMBERLIN, SOUTH JORDAN, UT
2nd - DAVID J CROWTHER, RIVERDALE, UT
3rd - MORGAN TRELEASE, COTTONWOOD HEIGHTS, UT

AMATEUR - PORTRAITURE-CHILDREN/BABIES
1st - CASSIE WYNN, COTTONWOOD HEIGHTS, UT
2nd - MEGAN T RONNOW, SALT LAKE CITY, UT
3rd - SHELLY MADSEN, LAYTON, UT
4th - LEEANN LAURITZEN, BOUNTIFUL, UT

AMATEUR - PORTRAITURE - FEMALE/MALE
1st - CARRIE DIXON, SANDY, UT
2nd - SARA FRAME, HERRIMAN, UT
3rd - BRUCE C KUSCH, NORTH SALT LAKE, UT
4th - ALEX WESTON, MILLCREEK, UT

AMATEUR - PORTRAITURE - GROUPS
1st - SARAH VAUGHAN, SALT LAKE CITY, UT

AMATEUR - SCENIC/ LANDSCAPE
1st - DELORES FREESTONE, MAGNA, UT
2nd - TAMMY PALMQUIST, WEST VALLEY CITY, UT 
3rd - DENNY JOSEPH, OGDEN, UT
4th - DAVID B BILLINGSLEY, SOUTH JORDAN, UT

AMATEUR - SPORTS
1st - LINDA LOVE, ROY, UT
2nd - LEEANN LAURITZEN, BOUNTIFUL, UT
3rd - SUSAN CHAMBERLIN, SOUTH JORDAN, UT

AMATEUR - STILL LIFE
1st - MOLLY ORTIZ, OGDEN, UT
2nd - STERLING BRINKEROFF, BENJAMIN, UT
3rd - LARRY HOLDENER, SANDY, UT

AMATEUR - UNCLASSIFIED
1st - CASSIE WYNN, COTTONWOOD HEIGHTS, UT
2nd - ANNETTE LUCAS, SOUTH WEBER, UT
3rd - HEIDEE PEHRSON, TAYLORSVILLE, UT 
4th - JEFFREY FERRARA, SALT LAKE CITY, UT

AMATEUR - WEDDING/SOCIAL EVENT
1st - MICHAEL VAUGHAN, SALT LAKE CITY, UT
2nd - GARY LOGAN, SOUTH JORDAN, UT

AMATEUR - WILDLIFE - IN THE WILD
1st - SARAH BURNETT, GREEN RIVER, UT
2nd - PHIL DELLINGER, TAYLORSVILLE, UT
3rd - BRUCE C KUSCH, NORTH SALT LAKE, UT
4th - NATALIE WRIGHT, OREM, UT

AMATEUR - WILDLIFE - IN CAPTIVITY
1st - SHEILA WEBSTER, NORTH SALT LAKE, UT
2nd - SHELLY MADSEN, LAYTON, UT
3rd - BRUCE C KUSCH, NORTH SALT LAKE, UT
4th - MIKAYLA WISE, SANDY, UT

AMATEUR - FAIR THEME
1st - AMY EVANS, FARMINGTON, UT
2nd - JAMISON THOMPSON, SALT LAKE CITY, UT
3rd - SHELLY MADSEN, LAYTON, UT
4th - PHIL DELLINGER, TAYLORSVILLE, UT

BEST IN SHOW - AMATEUR - PRINTS
1st - RYAN JOHNSTONE, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - ABSTRACT
1st - DYLAN VORWALLER, SALT LAKE CITY, UT
2nd - AUDREY OLSON, SALT LAKE CITY, UT
3rd - JACKSON GRAHAM, CEDAR HILLS, UT

YOUNG AMATEUR - ANIMALS/PETS (DOMESTIC)
1st - E. BEACH RIES,SALT LAKE CITY, UT
2nd - PAIGE COOPER, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LARISSA THOMPSON, ORANGEVILLE, UT
4th - KASJA LEACH, WEST JORDAN, UT

YOUNG AMATEUR - ARCHITECTURE
1st - RYAN K SMITH, SALT LAKE CITY, UT
2nd - ANNA CLEVELAND, SALT LAKE CITY, UT
3rd - JESSICA HAMBLIN, SALT LAKE CITY, UT
4th - MADELYN NIELSEN, WEST VALLEY CITY, UT 

YOUNG AMATEUR - BOTANICAL
1st - KALEIGH TIBBITTS, KAYSVILLE, UT
2nd - ASHLEY J VARGAS, SALT LAKE CITY, UT
3rd - CAMBRIA LEACH, WEST JORDAN, UT
4th - KAMBER SASSER, EAGLE MOUNTAIN, UT 

YOUNG AMATEUR - COMMERCIAL & INDUSTRIAL
1st - MAGGIE PEO, DRAPER, UT

YOUNG AMATEUR - CREATIVE ART
1st - SARAH ADAMS, SOUTH WEBER, UT

YOUNG AMATEUR - HUMAN INTEREST
1st - AJA NUNEZ, SALT LAKE CITY, UT
2nd - CHARLES HANSEN, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LEONARDO ACOSTA, SALT LAKE CITY, UT
4th - CHRIS LAWSON, PLEASANT GROVE, UT

YOUNG AMATEUR - JOURNALISTIC
1st - JESSICA HAMBLIN, SALT LAKE CITY, UT
2nd - ANNA CLEVLAND, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - MACRO (CLOSE UP)
1st - KIERA CROSBIE, WELLSVILLE, UT
2nd - EMMA GLENDE, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LEATHA MATTHEWS, TAYLORSVILLE, UT

YOUNG AMATEUR - PORTRAITURE-CHILDRN/BABIES
1st - ADDIE JOHNSON, SALT LAKE CITY, UT
2nd - EMMA WISSMAN, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - PORTRAITURE - FEMALE/MALE
1st - ANGEL HUICHAPA, SALT LAKE CITY, UT
2nd - ALEXIA GORNICHES, SPRINGVILLE, UT
3rd - KELLY SHERMAN, SALT LAKE CITY, UT
4th - KATHRYN HICKS, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - PORTRAITURE - GROUPS
1st - KELLY SHERMAN, SALT LAKE CITY, UT
2nd - ANNA CLEVELAND, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - SCENIC/ LANDSCAPE
1st - LIAM CONNOR, SALT LAKE CITY, UT
2nd - LARISSA THOMPSON, ORANGEVILLE, UT
3rd - JACKSON GRAHAM, CEDAR HILLS, UT
4th - BENSON MARSHALL, LEHI, UT

YOUNG AMATEUR - COMPOSITED IMAGES
1st - KATY MAYER, SALT LAKE CITY, UT
2nd - CAMERON KELSEY, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LIAM CONNOR, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - SPORTS
1st - BATLEE ATTRIDGE, MURRAY, UT
2nd - E.BEACH RIES, SALT LAKE CITY, UT
3rd - AMANDA SANDS, WEST HAVEN, UT
4th - CARLIE STROUD, RIVERTON, UT

YOUNG AMATEUR - UNCLASSIFIED
1st - LIAM CONNOR, SALT LAKE CITY, UT
2nd - KATY MAYER, SALT LAKE CITY, UT
3rd - SARAH LEAVITT, EAGLE MOUNTAIN, UT 
4th - GAVIN R GANNUSCIO, SALT LAKE CITY, UT

YOUNG AMATEUR - WEDDING/SOCIAL EVENT
1st - LARISSA THOMPSON, ORANGEVILLE, UT

YOUNG AMATEUR - WILDLIFE - IN THE WILD
1st - KADEN STOWE, SANDY, UT
2nd - JESSICA MARTINI, CLINTON, UT
3rd - JOHNATHAN SQUIRE, CLEARFIELD, UT
4th - ZOE DIAZ MOORE, PARK CITY, UT

YOUNG AMATEUR - WILDLIFE - IN CAPTIVITY
1st - KATELYN BLACK, BOUNTIFUL, UT
2nd - LYDIA LEAVITT, EAGLE MOUNTAIN, UT 
3rd - JACKSON GRAHAM, CEDAR HILLS, UT

YOUNG AMATEUR - FAIR THEME
1st - KATELYN BLACK, BOUNTIFUL, UT
2nd - CARLIE STROUD, RIVERTON, UT

BEST IN SHOW - YOUNG AMATEUR - PRINT
1st - NATHAN VANBUREN, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - ABSCTRACT
1st - SAM J CANON, SALT LAKE CITY, UT
2nd - ROGER EMERY, SALT LAKE CITY, UT
3rd - TITAN DIXON, SANDY, UT

JUNIOR AMATEUR - ANIMALS/PETS (DOMESTIC)
1st - CLARA JOHN, FARMINGTON, UT
2nd - GRADY JOHN, FARMINGTON, UT
3rd - MEAGAN FROISLAND, WEST JORDAN, UT

JUNIOR AMATEUR - ARCHITECTURE
1st - ASPEN DIXON, SANDY, UT
2nd - MEGAN CHECKETTS, WEST JORDAN, UT
3rd - SUSANNAH RASMUSSEN, WOODS CROSS, UT

JUNIOR AMATEUR - BOTANICAL
1st - MARISSA NEVE, SANDY, UT
2nd - REESE TIBBITTS, KAYSVILLE, UT
3rd - HAVEN LEACH, WEST JORDAN, UT 

JUNIOR AMATEUR - COMMERCIAL & INDUSTRIAL
1st - SAMUEL RASMUSSEN,WOODS CROSS, UT
2nd - SAM J CANNON, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - CREATIVE ART
1st - VICTORIA M KOCH, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - HUMAN INTEREST
1st - TITAN DIXON, SANDY, UT
2nd - COLT EMERY,SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - HUMOR
1st - ASPEN DIXON, SANDY, UT

JUNIOR AMATEUR - MACRO (CLOSE UP)
1st - JACK FROISLAND, WEST JORDAN, UT 
2nd - ELLIE CROSBIE, WELLSVILLE, UT
3rd - SOPHIA SEXTON, SALT LAKE CITY, UT
4th - SUSANNAH RASMUSSEN, WOODS CROSS, UT

JUNIOR AMATEUR - PORTRAITURE-CHILDRN/BABIES
1st - ELIZABETH CARLTON, SANDY, UT

JUNIOR AMATEUR - PORTRAITURE - FEMALE/MALE
1st - COLTER WINSLOW, AMERICAN FORK, UT

JUNIOR AMATEUR - PORTRAITURE - GROUPS
1st - ANNABELLE CHENEY, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - SCENIC/ LANDSCAPE
1st - SUSANNAH RASMUSSEN, WOOD CROSS, UT
2nd - GRACIE BOWEN, TAYLORSVILLE, UT
3rd - COLTER WINSLOW, AMERICAN FORK, UT
4th - LYDIA LOU CHENEY, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - UNCLASSIFIED
1st - ASPEN DIXON, SANDY, UT
2nd - SAMUEL RASMUSSEN, WOODS CROSS, UT
3rd - JAXEN CHRITIANSEN, SARATOGA SPRING, UT
4th - SKYER JOHNSTONE, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - WILDLIFE - IN THE WILD
1st - SAM J CANNON, SALT LAKE CITY, UT
2nd - JEZZIE SAMMONS, PARK CITY, UT
3rd - REESE TIBBITS, KAYSVILLE, UT
4th - SOPHIS SEXTON, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - WILDLIFE - IN CAPTIVITY
1st - CILLIAN BOUDREAU, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - FAIR THEME
1st - PARKER MADSEN, LAYTON, UT
2nd - ANNABELLE CHENEY, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LYDIA LOU CHENEY, SALT LAKE CITY, UT

JUNIOR AMATEUR - BEST IN SHOW  
1st - VICTORIA M KOCH, SALT LAKE CITY, UT

FINE ART PHOTOGRAPHY 
1st - DAVE KOCH, SALT LAKE CITY, UT
2nd - BARTON D SMTIH, EDEN, UT
3rd - KEVIN WELLMAN, SALT LAKE CITY, UT
4th - RYAN SMITH, OGDEN, UT

BEST IN SHOW - FINE ART PHOTO 
1st - VIRAJ NAGAR, SALT LAKE CITY, UT

BLACK AND WHITE 
1st - MIKE SHAPIRO, SALT LAKE CITY, UT
2nd - LISA VICKERS, SANTAQUIN, UT
3rd - CILLIAN BOUDREAU, SALT LAKE CITY, UT
4th - RYAN SMITH, OGDEN, UT

BLACK AND WHITE - BEST OF SHOW 
1st - EMILY LAGA, SALT LAKE CITY, UT

CELL PHONE PHOTOS - AGE 18+ PEOPLE
1st - AIMEE BURROWS, SALT LAKE CITY, UT
2nd - KARREN S HUBRICH, SANDY, UT
3rd - MICHAEL PROVARD, WEST JORDAN, UT

CELL PHONE PHOTOS - AGE 18+ LANDSCAPE/ARCHITECTURE
1st - ALEXANDRIA SHANKWEILER, SALT LAKE CITY, UT
2nd - GREGORY P SMITH, SALT LAKE CITY, UT
3rd - TAMILISA MINER, SOUTH JORDAN, UT

CELL PHONE PHOTOS - AGE 18+ ANIMALS/BIRDS
1st - KARREN S HUBRICH, SANDY, UT
2nd - VANESSA HAMBLIN, WEST JORDAN, UT
3rd - MARLEY STARK, DRAPER, UT

CELL PHONE PHOTOS - OTHER
1st - JEFFREY FERRA, SALT LAKE CITY, UT
2nd - GREGORY P SMITH, SALT LAKE CITY, UT
3rd - RON ROWLEY, SALT LAKE CITY, UT

CELL PHONE PHOTOS - 17 AND UNDER PEOPLE
1st - REANNA RICHARDS, TOOELE, UT

CELL PHONE PHOTOS - 17 AND UNDER LANDSCAPE/ARCHIT
1st - NOVALIE JOLLEY, LAYTON, UT
2nd - SABRINA CZIPKA, SOUTH JORDAN, UT
3rd - LEIA ALITAGTAG, LAYTON, UT

CELL PHONE PHOTOS - 17 AND UNDER ANIMALS/BIRDS
1st - AMANDA SANDS, WEST HAVEN, UT
2nd - PAIHE COOPER, SALT LAKE CITY, UT
3rd - LINDANNE JONES, WEST JORDAN, UT

CELL PHONE PHOTOS - OTHER
1st - KAYLA SMITH, CEDAR HILLS, UT
2nd - WENDY WHITNEY, SALT LAKE CITY, UT
3rd - REINA GAMBOA, SALT LAKE CITY, UT

BEST IN SHOW CELL PHONE
1st - KATELYN BLACK, BOUNTIFUL, UT

SPECIAL AWARDS - GRAND PRIZE 
1st - EMILY LAGA, SALT LAKE CITY, UT

SPECIAL AWARDS - JUDGES' CHOICE AWARDS
1st - CAMERON KELSEY, SALT LAKE CITY, UT
1st - CLAYTON GORNICHEC, SPRINGVILLE, UT
1st - CILLIAN BOUDREAU, SALT LAKE CITY, UT
1st - CHARLES NEAL, CENTERVILLE, UT

SPECIAL AWARDS - SUPERVISOR'S CHOICE AWARDS
1st - DARLEME HIRSCHI, NORTH SALT LAKE, UT
1st - CYNTHIA CHUCAY, MURRAY, UT
1st - WESLEY BATEMAN, WEST JORDAN, UT
1st - A;EXIS SOLTES, GRANTSVILLE, UT
1st - JASON ALLEN. GRANTSVILLE, UT
1st - TONYA HATCH, SALT LAKE CITY, UT

SPECIAL AWARDS - PEOPLE'S CHOICE AWARD
1st - VIRAJ NAGAR, SALT LAKE CITY, UT